Lorem ipsum proin gravida nibh vel veali quetean sollic lorem quis bibendum nibh vel velit.

Evently

Stay Connected & Follow us

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Interfejs gry eliminacyjnej

Eliminacje do PolandEscape 2018 odbywają się w formie gry typu point and click. Zanim przystąpicie do rozwiązywania, warto zapoznać się z interfejsem naszej gry, aby nie tracić na to czasu na samym początku zawodów.

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia interfejsu, ważna informacja: Tak jak w zeszłym roku gra eliminacyjna jest przystosowana do gry na komputerach. Granie na tabletach, komórkach bądź innych urządzeniach dotykowych bądź posiadających mały ekran może być utrudnione, a nawet zakrawać o nierealność.

Od godziny 12:00 dnia 26.05 jest dla Was dostępny poziom testowy, na którym możecie sprawdzić, jak gra wygląda i jakie posiada funkcje. Ogólny obszar gry wygląda jak na poniższym obrazu.

 

 

Ogólne zasady

Gra polega na klikaniu w elementy dostępne na obszarze gry. Aby poruszać się po pomieszczeniach, należy używać strzałek dostępnych na bokach interfejsu. Jeśli w obszarze gry znajdziecie jakiś przedmiot, zostanie on dodany do Waszej listy przedmiotów. Jeśli klikniecie w miejsce, które posiada zbliżenie, zostanie ono Wam wyświetlone. Aby wyjść ze zbliżenia, należy kliknąć strzałkę w lewo.

W trakcie klikania na obszarze gry przeglądarka może na chwilę się zatrzymać, aby załadować dany obrazek. Bardzo nieoptymalnym rozwiązaniem jest klikanie wszystkiego jak popadnie, aby osiągnąć szczęśliwy traf.

 

Przedmioty

Z przedmiotami możecie wykonywać kilka akcji. Po pierwsze – możecie ich użyć. Aby to zrobić, klikacie ikonkę łapki, a następnie klikacie na obszarze gry w celu użycia lub przeciągacie dany przedmiot na obszar gry, gdzie chcecie go użyć (w przypadku przeciągania może być Wam ciężko trafić w „aktywny” obszar – jeśli macie problem z użyciem przedmiotu, spróbujcie metody klikanej zamiast przeciągać). Możecie ze sobą łączyć przedmioty. Aby to zrobić, wybieracie ikonkę łączenia i następnie klikacie na przedmiot, z którym chcecie go połączyć lub przeciągacie przedmiot na przedmiot. I możecie też robić zbliżenia na przedmioty, aby zobaczyć, czy nie ma na nich jakiś ważnych informacji. Ważne: Powiększenia przedmiotów mogą zawierać informacje, ale nie są interaktywne – klikanie na nich nigdy nie powoduje akcji.

 

Gra właściwa

Grę rozpoczynacie po kliknięciu przycisku ELIMINACJE na stronie www.polandescape2018.lockme.pl – każdy gracz logując się na swoje konto dostaje wspólny dostęp do pokoju z pozostałymi członkami przypisanymi do jego drużyny. Prościej ujmując – zostajecie zamknięci w tym samym, wirtualnym pokoju. Od tego momentu każdy z graczy przechodzi go w ramach jednej drużyny. Aby móc przejść grę, musicie siedzieć przy przynajmniej dwóch komputerach – idealną sytuacją byłoby jednak, gdyby każdy z was miał dostęp do osobnego stanowiska.

W czasie gry będziecie zbierać różne przedmioty i robić różne rzeczy. Każdy taki przedmiot będzie wyświetlał się we wspólnym inventory poniżej obszaru gry. Przykładowo: jeżeli gracz A znajdzie telefon, a gracz B ładowarkę, oba przedmioty będą widoczne dla gracza A i B po wykonaniu jakiejkolwiek akcji na polu gry (kliknięcie etc.). Analogicznie efekty wykonania akcji przez gracza A będą widoczne dla gracza B, gdy tylko ten wykona jakąkolwiek akcję.

Jeżeli zamiast pola akcji macie chwilowo biały ekran, odświeżcie stronę.

 

Kiedy już któryś z was zbierze jakiś przedmiot, w inventory poniżej obszaru gry będziecie mogli użyć go na 3 sposoby.

Pierwszy sposób: możecie użyć przedmiot na polu gry. Aby to zrobić, należy kliknąć raz w grafikę dłoni w samym rogu obrazka i kliknąć drugi raz w tym obszarze na planszy, na którym obiekt waszym zdaniem powinien się znaleźć. Można też przeciągnąć przedmiot na obszar gry, jednak wtedy możecie mieć problem z trafieniem w odpowiednie miejsce – jeśli drag and drop nie działa, spróbujcie używając przycisku.

 

Drugi sposób: mając dwa przedmioty w inventory, możecie je połączyć ze sobą za pomocą grafiki z dwoma ogniwami łańcucha. Alternatywnie możecie przeciągnąć jeden przedmiot na drugi.

 

No i trzeci sposób: możecie podejrzeć za pomocą lupki, czy dany przedmiot nie zawiera jakiegoś cennego komentarza. Albo dobrego suchara 😉

Gracze A i B mogą wykonywać jednocześnie to samo zadanie i widzieć efekty tego, co robi druga osoba.

Czasami będziecie zmuszeni podać kod, aby móc przejść dalej – będziecie to widzieć, jeśli takowy będzie wymagany. Pole do wpisania kodu znajduje się zawsze poniżej obrazu z obszarem gry.

 

Akcje wykonywane przez użytkowników są obsługiwane przez serwer sekwencyjnie. Oznacza to, że jeżeli gracze A i B wykonają jednocześnie jakąś akcję (niekoniecznie tę samą), efekt tej akcji pojawi się w pierwszej kolejności u gracza, który wykonał ją wcześniej – nawet jeśli liczą się nanosekundy. Uporczywe klikanie “na pałę” przez jednego z użytkowników (np. gracza A) może zatem spowodować wolniejsze ładowanie obrazów (lub reakcji na akcję) u gracza B.

Do niektórych akcji na planszy będziecie dostawać komunikaty. Będą się one wyświetlać dopóki ich nie zamkniecie – aby to zrobić, wystarczy kliknąć na ten komunikat, wówczas się on “zwinie”.

 

Od godziny 12:00 dnia 16 czerwca liczony jest wasz czas – nawet jeśli z przyczyn osobistych zaczniecie grę później, przykładowo o godzinie 14. Pamiętajcie, że w grupie siła – nawet jeżeli robicie coś sami na polu gry, myślcie o pozostałych towarzyszach niedoli.

 

UWAGA! W razie problemów technicznych grubszej rangi (czego ani sobie ani wam nie życzymy i mamy nadzieję, że jednak nic takiego nie nastąpi) nie zdziwcie się, jeśli serwer zostanie przez nas na chwilę wyłączony. Jeżeli będzie taka potrzeba i będziemy musieli zatrzymać grę na czas naprawy, etap zatrzyma się dla wszystkich jednocześnie. Serwer wraz z waszą grą powróci, kiedy skończymy „lutować kabelki” na serwerze. Strona odświeży się automatycznie – nie odświeżajcie strony sami, bo spowolni to prace serwisowe.

Wszelkie problemy zgłaszajcie nam na hello@polandescape.com przez cały czas trwania eliminacji.